Prezentace na téma ""ekonomika chaty"". Start ve vědě Výpočet nákladů na výrobu zahradního pozemku stolní technologie
Plán lekce 17-18
Téma: Ekonomika osobní zápletky (zápletka dacha)
Cíle: seznámit studenty s případy použití osobní zápletka; vliv příjmu z osobního pozemku na rodinný rozpočet; naučit se vypočítat počet zahradních plodin, které rodina potřebuje v souladu se spotřebními normami a produktivitou; pěstovat zájem o práci na osobní zápletce.
Zařízení: pracovní sešit, učebnice, tabulka „Výnos hlavních potravinářských plodin“
Slovník: osobní pozemek, zeleninové a ovocné plodiny, výrobní náklady, minerální soli, mikroelementy.
Postup lekce
Organizace lekce.
Zdravím vás.
Kontrola připravenosti studentů na lekci.
Zpráva k tématu lekce.
Mnoho lidí nyní řeší, zda rodina potřebuje pozemek na zahradě nebo ne. Existují horliví obhájci jedné i druhé odpovědi. A jejich argumenty často představují protichůdné názory. Dnes se v lekci pokusíme zjistit, jakou roli hraje pozemek v ekonomice a skutečně v životě rodiny.
Opakování probrané látky.
Dotazujte studenty na otázky:
Jaké jsou způsoby, jak ušetřit? hotovost víš?
Jaký způsob ukládání peněz preferujete?
Proč není racionální držet úspory doma?
Lidé utrácejí poměrně hodně peněz za vytvoření pohodlí ve svém bytě. Existuje nějaký? ekonomický smysl? Jak se tyto náklady vyplatí?
Je pravda, že v velká rodina Jsou náklady na oblečení pro jedno dítě nižší než v rodině s jedním dítětem?
Učení nového materiálu.
Úvodní řeč učitele.
Čím více člověk spoutá zemi do betonu a asfaltu, tím častěji je přitahován k přírodě, blíž k zemi. Tomu, kdo na jaře dýchá jako živ, tomu, jehož zeleň uklidňuje unavené oči a nervy, tomu, kdo na podzim obdarovává úrodu...
V posledních letech tato touha znatelně zesílila. Lidé chtějí pěstovat ovoce, zeleninu a květiny vlastníma rukama, stavět domy, vytvářet záhony a záhony, tzn. alespoň během krátké letní sezóny být blíže přírodě.
Takže zahradnictví, zahradnictví, květinářství jsou prastará povolání lidí. Zemědělská práce nebyla nikdy snadná.
Čas strávený na osobním pozemku nebo letní chatě s celou rodinou není zbytečný. Společná práce na zahradním pozemku sbližuje členy rodiny a spojuje je se společným cílem.
Osobní pozemek pomáhá jeho majitelům:
Ušetřete rodinné peníze na nákup zeleniny a ovoce;
Diverzifikujte rodinnou stravu, doplňte ji kompletní sadou vitamínů, minerálních solí a mikroelementů;
Nejlepší způsob, jak alokovat volné rodinné prostředky jejich investováním do nákupů pozemek nebo stavba domu;
Doplňte rodinný rozpočet rozvojem podnikání na pozemku;
Budujte a posilujte vztahy mezi členy rodiny.
Experimentální práce na místě.
Výklad učitele s prvky konverzace.
Můžete experimentovat s jakoukoli kulturou.
Ekonomika osobního pozemku (letní chata).
Osobní pozemek má ještě jeden účel: ušetřit rodině peníze na nákup zeleniny a ovoce.
Využití osobního pozemku pro podnikatelská činnost .
- Jaké typy podnikatelských aktivit lze podle vás rozvíjet na osobním pozemku?? (odpovědi studentů).
Navrhli jste velmi zajímavé projekty:
- pěstování zeleniny nebo ovoce za účelem jejich prodeje;
- pěstování květin na prodej;
- rozvoj chovu králíků, drůbežnictví;
- pěstování sazenic k prodeji na trhu.
Správně, pro výpočet zisku potřebujete znát výrobní náklady a příjem z prodeje na trhu. Rozdíl mezi těmito čísly ukáže zisk.
- Co si myslíte, jak můžeme vypočítat náklady na pěstované produkty?? (odpovědi studentů).
Je to tak, je potřeba vést záznamy o všech penězích vynaložených na výrobu.
- Řekněte mi, jaké výdaje je třeba vynaložit na pěstování, například sazenic?(odpovědi studentů)
Je to tak, je potřeba koupit semena, minerální hnojiva, hnůj, nádoby na pěstování sazenic a různé chemikálie. Výrobní náklady by navíc měly zahrnovat jak platbu za pozemek zahrady, tak platbu za cestu na pozemek.
Praktická práce.
Úkol: splněno praktická práceč. 9 (učebnice, str. 30-32)
Shrnutí lekce.
Otázky:
Řekněte nám o svém pozemku na zahradě.
Proč má vaše rodina zahradní pozemek: pro rekreaci, pro pěstování zeleniny a ovoce pro rodinu, pro podnikání?
Co byste chtěli na své zahradě dělat?
Myslíte si, že je nutné, aby rodina měla pozemek?
Poskytování hodnocení a jejich zdůvodňování.
Domácí úkol: učebnice, odstavec 9, str. 29-31.
Tabulka 7. Míra spotřeby a průměrný výnos
hlavní zeleninové plodiny
Kultura | spotřeba pro 1 osobu, kg | Průměrná sklizeň |
Brambor | ||
zelí (všechny druhy) | ||
Červená řepa | ||
Rajčata | ||
Hrách, fazole | ||
Zelení (kopr, petržel, salát atd.) |
Tabulka 8. Kalkulace nákladů na produkt zahradní pozemek
Kultura | množství rostliny, ks. | Produktivita z 1 stromu, keře, kg | Cena 1 kg, rub. | Cena produktu, rub. |
Černý rybíz | ||||
Červený rybíz | ||||
Angrešt | ||||
Jahody | ||||
Celkový |
Cíle: seznámit studenty s možnostmi využití osobní zápletky; dopad příjmu z osobního pozemku na rodinný rozpočet; naučit se vypočítat počet zahradních plodin, které rodina potřebuje v souladu se spotřebními normami a produktivitou; pěstovat zájem o práci na osobní zápletce.
Stáhnout:
Náhled:
Téma: Ekonomika osobní zápletky (zápletka dacha)
Cíle : seznámit studenty s možnostmi využití osobní zápletky; dopad příjmu z osobního pozemku na rodinný rozpočet; naučit se vypočítat počet zahradních plodin, které rodina potřebuje v souladu se spotřebními normami a produktivitou; pěstovat zájem o práci na osobní zápletce.
Zařízení: pracovní sešit, učebnice, tabulka „Výnos hlavních potravinářských plodin“
Slovník: osobní pozemek, zeleninové a ovocné plodiny, výrobní náklady, minerální soli, mikroelementy.
Postup lekce
- Organizace lekce.
- Zdravím vás.
- Kontrola připravenostistudentů na lekci.
- Zpráva k tématu lekce.
Mnoho lidí nyní řeší, zda rodina potřebuje pozemek na zahradě nebo ne. Existují horliví obhájci jedné i druhé odpovědi. A jejich argumenty často představují protichůdné názory. Dnes se v lekci pokusíme zjistit, jakou roli hraje pozemek v ekonomice a skutečně v životě rodiny.
- Opakování probrané látky.
Dotazujte studenty na otázky:
- Jaké způsoby, jak ušetřit, znáte?
- Jaký způsob ukládání peněz preferujete?
- Proč není racionální držet úspory doma?
- Lidé utrácejí poměrně hodně peněz za vytvoření pohodlí ve svém bytě. Dává to ekonomický smysl? Jak se tyto náklady vyplatí?
- Je pravda, že ve velké rodině jsou náklady na oblečení pro jedno dítě nižší než v rodině s jedním dítětem?
- Učení nového materiálu.
- Úvodní řeč učitele.
Čím více člověk spoutá zemi do betonu a asfaltu, tím častěji je přitahován k přírodě, blíž k zemi. Tomu, kdo na jaře dýchá jako živ, tomu, jehož zeleň uklidňuje unavené oči a nervy, tomu, kdo na podzim obdarovává úrodu...
V posledních letech tato touha znatelně zesílila. Lidé chtějí pěstovat ovoce, zeleninu a květiny vlastníma rukama, stavět domy, vytvářet záhony a záhony, tzn. alespoň během krátké letní sezóny být blíže přírodě.
Takže zahradnictví, zahradnictví, květinářství jsou prastará povolání lidí. Zemědělská práce nebyla nikdy snadná.
Čas strávený na osobním pozemku nebo letní chatě s celou rodinou není zbytečný. Společná práce na zahradním pozemku sbližuje členy rodiny a spojuje je se společným cílem.
Osobní pozemek pomáhá jeho majitelům:
- Ušetřete rodinné peníze na nákup zeleniny a ovoce;
- Diverzifikujte rodinnou stravu, doplňte ji kompletní sadou vitamínů, minerálních solí a mikroelementů;
- Volné finanční prostředky rodiny lze nejlépe rozdělit do koupě pozemku nebo stavby domu;
- Doplňte rodinný rozpočet rozvojem podnikání na pozemku;
- Budujte a posilujte vztahy mezi členy rodiny.
- Výklad učitele s prvky konverzace.
- Experimentální práce na místě.
Můžete experimentovat s jakoukoli kulturou.
- Ekonomika osobního pozemku (letní chata).
Osobní pozemek má ještě jeden účel: ušetřit rodině peníze na nákup zeleniny a ovoce.
- Využití osobního pozemku k podnikatelské činnosti.
- Jaké typy podnikatelských aktivit lze podle vás rozvíjet na osobním pozemku?? (odpovědi studentů).
Navrhli jste velmi zajímavé projekty:
- pěstování zeleniny nebo ovoce za účelem jejich prodeje;
Pěstování květin na prodej;
Rozvoj chovu králíků, drůbežnictví;
Pěstování sazenic na prodej na trhu.
Správně, pro výpočet zisku potřebujete znát výrobní náklady a příjem z prodeje na trhu. Rozdíl mezi těmito čísly ukáže zisk.
Jak si myslíte, že můžeme vypočítat náklady na pěstované produkty?? (odpovědi studentů).
Je to tak, je potřeba vést záznamy o všech penězích vynaložených na výrobu.
Řekněte mi, jaké výdaje je třeba vynaložit na pěstování například sazenic?(odpovědi studentů)
Je to tak, je potřeba koupit semena, minerální hnojiva, hnůj, nádoby na pěstování sazenic a různé chemikálie. Výrobní náklady by navíc měly zahrnovat jak platbu za pozemek zahrady, tak platbu za cestu na pozemek.
- Praktická práce.
Zadání: kompletní praktická práce č. 9 (učebnice, str. 30-32)
- Shrnutí lekce.
otázky :
- Řekněte nám o svém pozemku na zahradě.
- Proč má vaše rodina zahradní pozemek: pro rekreaci, pro pěstování zeleniny a ovoce pro rodinu, pro podnikání?
- Co byste chtěli na své zahradě dělat?
- Myslíte si, že je nutné, aby rodina měla pozemek?
Poskytování hodnocení a jejich zdůvodňování.
- Domácí úkol: učebnice, odstavec 9, str. 29-31.
Tabulka 7. Míra spotřeby a průměrný výnos
hlavní zeleninové plodiny
Kultura | Roční norma spotřeba pro 1 osobu, kg | Průměrná sklizeň kg/m |
Brambor | ||
zelí (všechny druhy) | ||
Mrkev | ||
Červená řepa | ||
Cibule | ||
Česnek | ||
okurky | ||
Rajčata | ||
Pepř | ||
Cuketa | ||
Hrách, fazole | ||
Zelení (kopr, petržel, salát atd.) |
Tabulka 8. Výpočet nákladů na výrobu zahradního pozemku
Kultura | množství rostliny, ks. | Produktivita z 1 stromu, keře, kg | Cena 1 kg, rub. |
Chcete-li používat náhledy prezentací, vytvořte si účet ( účet) Google a přihlaste se: https://accounts.google.com
Popisky snímků:
Ekonomika hospodaření usedlosti Lekce č. 6 Zpracována učitelem techniky nejvyšší kategorie, čestným pracovníkem prim. Odborné vzdělávání Ruská federace MBOU "Střední škola č. 7" Kaluga Gerasimov Vladislav Aleksandrovič Domácí ekonomika.
Opakování probrané látky. Definujte pojmy: farma, řez, spolupráce, politika přesídlení
Definice. Osobní pozemek (dacha pozemek) je určitá plocha pozemku převedená státem nebo zakoupená do vlastnictví a využívaná k výrobě potravin a rodinné rekreaci. (pište do sešitu)
Úkoly osobní zápletky. Úspora rodinných peněz na nákup základní zeleniny a ovoce na trhu nebo v obchodě. Rozmanitost rodinného stolu, jeho doplnění kompletní sadou vitamínů a mikroelementů. Nejlepší umístění volné finanční prostředky rodiny – investovat je do nákupu pozemku nebo stavby domu.
Na samostatná práce Na místě se ušetří finanční prostředky na mzdách pro polního pěstitele a zahradníka; Pěstování produktů šetrných k životnímu prostředí; Možnost vypěstování nejpotřebnější plodiny v daný čas; Doplnění rodinného rozpočtu prostřednictvím rozvoje podnikání na zahradním pozemku.
Norma spotřeby ovoce a zeleniny na osobu a rok. Ovoce – 78 kg; Bobule – 22 kg; Zelenina a zelené plodiny – 280 kg. (pište do sešitu)
Praktická práce. Spočítejte, kolik potřebujete pěstovat pro rodinu 4 lidí, znáte průměrný výnos z 1 metru čtverečního, spočítejte, kolik plochy je třeba osít, abyste získali tuto plodinu?
Název plodiny Míra spotřeby na 1 osobu, kg za rok Potřebné množství pro 4 člennou rodinu, kg za rok Průměrný výnos kg na 1 m2 Plocha plodiny, m2 Brambory 120 120 * 4 = 480 3 ? Zelí 50? 5? Mrkev 8? 4? Stolní řepa 4 ? 8? Lukáš 9? 3? Česnek 1,5? 1,5? Okurky 12 ? 4? Rajčata 27? 5? Pepř 3? 3? Cuketa 7? 6? Hrách, fazole 8 ? 1,5? Zelení 9? 2? CELKOVÝ? ?
Výsevy a počet semen na gram.
Název Množství na gram Výsevek g/m2 Název Množství na gram Výsevek g/m2 Meloun 0,35 26 Pepř 150 0,05 Fazole 0,5 8-10 Ředkvičky 80-130 1,0-1,5 Hrách 3-6 10-22 Ředkvičky 1008-17 Meloun 30 0,15 Tuřín 280-400 0,8-1,0 Cuketa 10 0,5 Salát 700-1000 0,06-0,1 Bílé zelí 250-350 0,04-0,06 Červená řepa 45-100 250 1,2 Cel.060.0 2000 0,01-0,015 Mrkev 600- 1000 0,1-0, 2 Rajčata 250-300 0,008-0,015 Okurka 40 0,18 Dýně 3-8 0,1-0,3 Patisson 10 0,7 Kopr 800-1000 0,05 Fazole 2-121 Kukuřice 21,05
Praktická práce. Spočítejte, kolik semen potřebujete vzít, abyste zasadili záhon o rozměrech 1 m x 2 m? 2 m 1 m
Název Množství Gram Vodní meloun Meloun Cuketa Pepř Okurka Patisson Vyplňte tabulku.
Otestujte se! Název Množství Gram Meloun 18 0,7 Meloun 9 0,3 Cuketa 10 1,0 Pepř 15 0,1 Okurka 14,4 0,38 Patisson 16,8 1,4
Praktická práce. Kolik sáčků je potřeba vzít k výsadbě takového záhonu, když víte, kolik semen obsahuje sáček?
Název Počet semínek v jednom balení Počet balení Meloun Meloun Cuketa Pepř Okurka Patisson Vyplňte tabulku.
Otestujte se! Název Počet semínek v jednom balení Počet balení Meloun 50 ks. 36% z balení Meloun 50 ks. 33% z balení Cuketa 50 ks. balení Pepř 50 ks. 75 % z balení Okurka 50 ks. 70% Patisson balení 50 ks. 90% balíku
Schéma setí semen.
Zadání domácího úkolu. Naučte se poznámky v sešitu.
Podrobit: „Ekonomika osobního pozemku (dacha plot)“ 8. třída
Cíle : seznámit studenty s možnostmi využití osobní zápletky; dopad příjmu z osobního pozemku na rodinný rozpočet; naučit se vypočítat počet zahradních plodin, které rodina potřebuje v souladu se spotřebními normami a produktivitou; pěstovat zájem o práci na osobní zápletce.
Zařízení: pracovní sešit, učebnice, tabulka „Výnos hlavních potravinářských plodin“
Slovník: osobní pozemek, zeleninové a ovocné plodiny, výrobní náklady, minerální soli, mikroelementy.
Průběh lekce:
1. Organizace lekce .
Zdravím vás.
Kontrola připravenosti studentů na lekci.
2. Opakování probrané látky.
Zeptejte se studentů na následující otázky:
Jaké způsoby, jak ušetřit, znáte?
Jaký způsob ukládání peněz preferujete?
Proč není racionální držet úspory doma?
Lidé utrácejí poměrně hodně peněz za vytvoření pohodlí ve svém bytě. Dává to ekonomický smysl? Jak se tyto náklady vyplatí?
Je pravda, že ve velké rodině jsou náklady na oblečení pro jedno dítě nižší než v rodině s jedním dítětem?
3.Sdělení tématu lekce.
Mnoho lidí nyní řeší, zda rodina potřebuje pozemek na zahradě nebo ne. Existují horliví obhájci jedné i druhé odpovědi. A jejich argumenty často představují protichůdné názory. Dnes se v lekci pokusíme zjistit, jakou roli hraje pozemek v ekonomice a skutečně v životě rodiny.
Na základě výsledků průzkumu mezi ruskými občany bylo zjištěno, že cca50 % populace má vlastní pozemek a asi 20 % si ho chce koupit.
Všimněte si prosím, jak velká jsou čísla. A tohle není jen tak. V poslední době chtějí lidé pěstovat ovoce, zeleninu a květiny vlastníma rukama, stavět domy, vytvářet záhony a záhony, to znamená být alespoň během krátké letní sezóny blíže přírodě.
4.Učení nového materiálu .
1. Úvodní řeč učitele.
Čím více člověk spoutá zemi do betonu a asfaltu, tím častěji je přitahován k přírodě, blíž k zemi. Tomu, kdo na jaře dýchá jako živ, tomu, jehož zeleň uklidňuje unavené oči a nervy, tomu, kdo na podzim obdarovává úrodu...
V posledních letech tato touha znatelně zesílila. Lidé chtějí pěstovat ovoce, zeleninu a květiny vlastníma rukama, stavět domy, vytvářet záhony a záhony, tzn. alespoň během krátké letní sezóny být blíže přírodě.
Takže zahradnictví, zahradnictví, květinářství jsou prastará lidská povolání.
Zemědělská práce nebyla nikdy snadná.
Čas strávený na osobním pozemku nebo letní chatě s celou rodinou není zbytečný. Společná práce na zahradním pozemku sbližuje členy rodiny a spojuje je se společným cílem.
Osobní pozemek pomáhá jeho majitelům:
- Ušetřete rodinné peníze na nákup zeleniny a ovoce;
- Diverzifikujte rodinnou stravu, doplňte ji kompletní sadou vitamínů, minerálních solí a mikroelementů;
- Nejlepší způsob, jak alokovat volné finanční prostředky rodiny jejich investováním do nákupu pozemku nebo stavby domu;
- Doplnit rodinný rozpočet rozvojem podnikání na pozemku;
- Navazovat a upevňovat vztahy mezi členy rodiny .
2.Výklad učitele s prvky konverzace.
- Experimentální práce na místě.
Můžete experimentovat s jakoukoli kulturou.
- Ekonomika osobního (dacha) pozemku.
Osobní pozemek má ještě jeden účel: ušetřit rodině peníze na nákup zeleniny a ovoce.
- Využití osobního pozemku k podnikatelské činnosti .
- Jaké typy podnikatelských aktivit lze podle vás rozvíjet na osobním pozemku? ? (odpovědi studentů).
Navrhli jste velmi zajímavé projekty:
- pěstování zeleniny nebo ovoce za účelem jejich prodeje;
- pěstování květin na prodej;
- rozvoj chovu králíků, drůbežnictví;
- pěstování sazenic k prodeji na trhu.
- Jak bude možné vypočítat zisk získaný z podnikatelské činnosti? (odpovědi studentů).
Správně, pro výpočet zisku potřebujete znát výrobní náklady a příjem z prodeje na trhu. Rozdíl mezi těmito čísly ukáže zisk.
- Co si myslíte, jak můžeme vypočítat náklady na pěstované produkty? ? (odpovědi studentů).
Je to tak, je potřeba vést záznamy o všech penězích vynaložených na výrobu .
- Řekněte mi, jaké výdaje je třeba vynaložit na pěstování, například sazenic? (odpovědi studentů)
Je to tak, je potřeba koupit semena, minerální hnojiva, hnůj, nádoby na pěstování sazenic a různé chemikálie. Výrobní náklady by navíc měly zahrnovat jak platbu za pozemek zahrady, tak platbu za cestu na pozemek .
3. Praktická práce.
Zadání: kompletní praktická práce č. 9 (učebnice, str. 30-32)
4. Shrnutí lekce.
Otázky :
- Řekněte nám o svém pozemku na zahradě.
- Proč má vaše rodina zahradní pozemek: pro rekreaci, pro pěstování zeleniny a ovoce pro rodinu, pro podnikání?
- Co byste chtěli na své zahradě dělat?
- Myslíte si, že je nutné, aby rodina měla pozemek?
Poskytování hodnocení a jejich zdůvodňování.
5.Domácí úkol: učebnice, odstavec 9, str. 29-31.
Tabulka 7. Míra spotřeby a průměrný výnos
hlavní zeleninové plodiny
Roční normaspotřeba
pro 1 osobu, kg
Průměrná sklizeň
kg/m
Brambor
zelí (všechny druhy)
Mrkev
Červená řepa
Cibule
Česnek
okurky
Rajčata
Pepř
Cuketa
Hrách, fazole
Zelení (kopr, petržel, salát atd.)
Tabulka 8. Výpočet nákladů na výrobu zahradního pozemku
množstvírostliny, ks.
Produktivita z 1 stromu, keře, kg
Cena 1 kg, rub.
Cena produktu, rub.
Jablko
90-120
Hruška
80-100
Třešeň
20-25
Švestka
30-40
Černý rybíz
Červený rybíz
Angrešt
Malina
1,0-1,5
Jahody
0,7-1,0
Celkový
V naší zemi má mnoho rodin malý pozemek - daču nebo osobní pozemek - na kterém pěstují potřebnou a nejoblíbenější zeleninu a ovoce.
Osobní pozemek pomáhá jeho majitelům:
- ušetřit rodinné peníze na nákup zeleniny a ovoce;
- diverzifikovat rodinnou stravu, doplnit ji kompletní sadou vitamínů, minerálních solí a mikroelementů;
- nejlepší způsob, jak alokovat volné finanční prostředky rodiny jejich investováním do nákupu pozemku nebo stavby domu;
- doplnit rodinný rozpočet rozvojem podnikání na pozemku;
- navazovat a upevňovat vztahy mezi členy rodiny.
Intenzivní moderní rytmus práce a studia ponechává velmi málo času na rodinnou komunikaci. Společná práce na zahradě pomáhá kompenzovat nedostatek komunikace, sbližovat členy rodiny při řešení společného problému, pěstovat pocity vzájemné pomoci a porozumění. Práce na zemi vám pomůže lépe se seznámit s různými přírodními jevy, vlastnostmi materiálů a rostlin a naučit se na příkladu vašich starších pracovním technikám, které se budou hodit každému v pozdějším dospělosti.
Experimentální práce na pěstování rostlin s danými vlastnostmi, šlechtění odrůd a sestavení plánu může být velmi vzrušující. racionální umístění plodiny na místě. Abyste se mohli rozhodnout, kolik a jaký druh zeleniny a ovoce budete pěstovat, musíte znát průměrný výnos jednotlivých plodin a potřeby rodiny na ně. Je třeba vzít v úvahu, že by se měla konzumovat zelenina po celý rok(Tabulka 7). V tabulce jsou uvedeny pouze hlavní zeleninové plodiny, můžete tedy přidat dalších 7 % plochy pro pěstování exotických plodin, 15 % pro domácí a hospodářské budovy, pokud se jedná o letní chatu, a 5% - pro květinové záhony a cesty.
Tabulka 7.
Míra spotřeby a průměrný výnos hlavních zeleninových plodin
Je užitečné si spočítat, kolik peněz můžete ušetřit konzumací zeleniny z vlastní zahrádky. V případě použití osobního pozemku k podnikání lze zisk, který lze získat z prodeje zahradních plodin, vypočítat pomocí vzorce:
kde P je zisk; D - příjem, tržní hodnota zboží; C jsou náklady na pěstované produkty.
Praktická práce č. 9
- Spočítejte si plochu pro pěstování zahradních plodin, které vaše rodina potřebuje.
- Vypočítejte zisk, který lze získat z prodeje produktů pěstovaných na osobním pozemku.
- Vypočítejte náklady na výrobu zahradního pozemku (tabulka 8). Získané výsledky zapište do tabulky. Zjistěte si ceny produktů na trhu, vezměte si skutečný nebo přibližný výnos.
Tabulka 8.
Výpočet nákladů na produkty zahradního pozemku
- Spočítejte si náklady na zahradní produkty pěstované na vašem pozemku (tabulka 9). Výsledky zapište do tabulky (použijte tržní ceny, přibližné výnosy).
Tabulka 9.
Kalkulace nákladů na výrobu zahradního pozemku
Nová slova a koncepty
Zahradní pozemek, zelenina a ovoce, výrobní náklady, minerální soli, mikroelementy.
Testování znalostí
- Co je to osobní zápletka?
- Jaký dopad může mít osobní zápletka na rodinný rozpočet?
- Jaké existují možnosti využití osobního pozemku pro obchodní účely?