Ажил 24 хөгжингүй социализмын улс төрийн хөгжлийн эдийн засаг
Огноо 04/20/17 9-р анги
Сэдэв: Улс төрийн дэглэмийг хадгалах. Эдийн засаг хөгжсөн социализм
Хичээлийн зорилго
Улс төрийн дэглэмийн хадгалалт нь юунаас бүрдэж, нийгмийн амьдралд хэрхэн нөлөөлсөн талаар тодруулна уу
Хичээлийн зорилго
шинэ ойлголтыг эзэмшиж, тэдгээртэй ажиллах чадвартай байх
видео материал ашиглан өөрийн мэдлэгээ өргөжүүлэх чадвартай байх
түүхэн янз бүрийн үзэл бодол, шинжлэх ухаан, боловсролын видео бичлэгүүдэд шүүмжлэлтэй хандах
сэдвийн талаар системтэй төсөөллийг бий болгох
оюутнуудыг сэдвийг бие даан судлах сэдэл төрүүлэх
Үзэл баримтлал ба нэр томъёо
хамгаалал
улс төрийн дэглэм
үзэл суртал
социализм
албан тушаалтнууд
намын номенклатура
формализм
Хичээлийн төлөвлөгөө
Шинэ материал сурах
Гэрийн даалгавар
Дүгнэлт: асуулт, хариулт, хэлэлцүүлэг
Хичээлийн үеэр
Зохион байгуулах цаг
d/z шалгаж байна
Шинэ материал сурах
Коммунизм байгуулах зорилтуудын илэрхий утопи шинж чанар нь Коммунист намын онолчдыг Зөвлөлтийн нийгмийн дэвшлийг батлах ёстой шинэ үзэл санааг дэвшүүлэхэд хүргэв. Хамгийн гол нь Октябрийн хувьсгалын 50 жилийн ойн баярт зориулсан ёслолын хурал дээр Л.И.Брежневийн илтгэлд анх хэлсэн ЗСБНХУ хөгжингүй социализмын үе шатанд орж байгаа тухай мэдэгдэл байсан бөгөөд удалгүй ХБНГУ-ын илтгэлд дахин давтагдсан юм. ЗХУ-ын XXIV их хурлын Төв хороо:"Зөвлөлтийн ард түмний аминч бус хөдөлмөрөөр В.И.Ленин манай улсын ирээдүй гэж хэлсэн хөгжингүй социалист нийгмийг байгуулсан." . ЗХУ-ын хөтөлбөрт коммунизм байгуулахад заасан бүх хугацаа аль эрт өнгөрчээ. Нам хөтөлбөрөө хэрхэн биелүүлсэн бэ гэдэг асуултын хариуг нийгэмд өгөх ёстой. Өөр нэг асуулт гарч ирэв: ЗХУ-ын хөтөлбөрийг яах вэ? Гэсэн хэдий ч ЗХУ-ын удирдлага хариу өгөхөөс зайлсхийж, бүх зүйл төлөвлөгөөний дагуу явж байна, нам ард түмнийг ялалтаас ялалт руу хөтөлж байна гэж дүр эсгэхийн тулд өөртөө хамгийн сайнаар шийдсэн бөгөөд энд бас нэг ялалт байсан гэж таамаглаж байна. хөгжингүй социализмаар хүмүүсийг баярлуулсан.
Брежнев Л.И
1968 онд ЗХУ-ын Төв Хороо, ЗХУ-ын Сайд нарын Зөвлөлийн тогтоолоор батлагдсан ЗСБНХУ-ын Ардын хяналтын байгууллагуудын тухай журамд зааснаар ардын хяналт нь хороо, бүлэг, постуудын өргөн хүрээтэй систем юм. , ерөнхий удирдлагыг ЗХУ-ын засгийн газраас байгуулсан ЗХУ-ын Ардын хяналтын хороо гүйцэтгэсэн. Холбоот болон Автономит Бүгд Найрамдах Улсын Сайд нарын Зөвлөлийг бүгд найрамдах улсын ард түмний хяналтын хороод, орон нутгийн зөвлөлийг тус тус бүс нутаг, хот, дүүргийн хороод бүрдүүлэв. Хөдөө орон нутгийн зөвлөлүүд, аж ахуйн нэгжүүд, байгууллагууд, байгууллагууд, колхозууд, совхозууд дээр олон нийтийн сонирхогчдын бүрэлдэхүүнд тулгуурлан ажилладаг ард түмний хяналтын бүлэг, постууд байгуулагдав. Ардын хяналтын байгууллагын чиг үүрэгт төлөвлөгөөг сайжруулах, төлөвлөгөөг цаг тухайд нь хэрэгжүүлэхэд нам, засгийн газрын байгууллагуудад туслах, зохисгүй менежмент, түүхий эд, материалын зүй бус алдагдалтай тэмцэх, хөдөлмөрийн зөв зохион байгуулалт, түүний төлбөрийг хянах, тоо хэмжээг харгалзан үзэх зэрэг багтсан болно. хөдөлмөрийн чанар, хууль тогтоомж, төрийн сахилга бат, хүнд суртал, хүнд суртал зөрчигчидтэй тэмцэх. Тиймээс,ЗХУ-ын Үндсэн хууль 1977 онХөгжингүй социализмын үндсэн хууль гэж нэрлэгддэг байсан бөгөөд өмнө нь суртал ухуулгын шинж чанартай байсан. “Шинэ Үндсэн хууль” гэж 1977 оны 10 дугаар сард ЗХУ-ын Дээд Зөвлөлийн чуулганд хийсэн илтгэлдээ тэмдэглэсэн нь Зөвлөлт улсын бүх жаран жилийн хөгжлийн төвлөрсөн үр дүн гэж хэлж болно. Энэ нь Октябрийн болон Лениний зарлигуудын тунхагласан үзэл санаа амжилттай хэрэгжиж байгааг тод харуулж байна."
Ангийнхантай хийсэн яриа
Ярилцах асуултууд:
1. Суртал ухуулга гэж юу вэ?
2. Суртал ухуулга хаана, ямар хэлбэрээр ашиглагддаг вэ?
3. Түүх ба орчин үеийн, янз бүрийн салбараас жишээ хэлнэ үү.
4. Аливаа сурталчилгааг “сайн, муу” гэсэн ангиллаар дүгнэх боломжтой юу?
Намын их хурлууд гол төлөв тунхаглалын шинж чанартай байсан бөгөөд төлөөлөгчдийн хэлсэн үг нь ихэвчлэн өөрийгөө тайлагнаж, "эрхэм Леонид Ильич Брежнев" тэргүүтэй Төв Хороо, түүний Улс төрийн товчоонд хязгааргүй магтаал илэрхийлж байв. Өргөтгөсөн машин байнга эрч хүчээ авч байв. Брежневт ирэлсэ едэн сэмэрэли доксологи]а XXIV гурулта]дан башлан, XXV гурулта]да чидди вэ XXVI гурулта-да туйс ]арадылмышдыр. Бараг бүх илтгэл нь Төв Хорооны Ерөнхий нарийн бичгийн даргад хандсан өрөөсгөл илэрхийлэл дагалддаг байв. Намын бүх албан тушаалтнууд түүний шүтлэгийг хөөрөгдөхийн тулд бүх зүйлийг байнга хийх ёстой. "Үнэнч ленинч", "эрхэм Леонид Ильич"-ийг идэвхтэй магтсан хүмүүсийн дунд Украины Коммунист намын удирдагчид байсан.В.Щербицкий . Авлига, хээл хахуулийн хэргээр тогтоогдсон тэргүүлэгч нар яг л хүчирхийлэлд өртдөг нь маш онцлог юм албан ёсны байр суурь, магтаалын үгэндээ ялангуяа боловсронгуй байсан. Энэ нь тэдний хувьд бусармаг үйлдлээ нуусан нэгэн төрлийн утаа тортог, шагнал, шинэ цол хэргэм авах хэрэгсэл байсан юм. Брежневийн ачаар "нам болон нийгмийн амьдралд ёс суртахууны туйлын таатай уур амьсгал бий болсон" гэж тэд маргаж байв. Хэд хэдэн газар нео-сталинистууд болон авлигад идэгдсэн элементүүдийн жинхэнэ симбиоз бий болсон. Тэгээд жилээс жилд магтаалын урсгал нэмэгдсээр л. Бидний нүдний өмнө урвуу пропорциональ харилцаа бий болсон: улс оронд байдал улам дордох тусам түүний эргэн тойронд байгаа хүмүүс түүний нүдэн дээр ядарч, нурж унасан Ерөнхий нарийн бичгийн даргад зориулж үзэсгэлэнтэй үг зохиохыг дадлагажуулж байв.
Үндсэн хуулийг баталсны дараа намын нэр томъёо нь жинхэнэ ардчиллыг хэрэгжүүлэх арга замыг байнга эрэлхийлж, төр, нийгмийн үйл хэрэгт хүн амыг татан оролцуулах арга замыг эрэлхийлж, Үндсэн хуулийн тогтолцоог бүрэн бататгахыг хичээж эхэлсэн. Зөвлөлтийн ард түмний эрх, эрх чөлөө. Гэсэн хэдий ч амьдралын бодит байдал өөр нэг зүйлийг гэрчилэв: албан ёсны эрх ба түүнийг жирийн хүмүүсийн (номенклатура биш) хэрэгжүүлэх боломжуудын хоорондын ялгаа хэвээр үлдэж зогсохгүй нэмэгдэв. Номенклатура, түүний шийтгэлийн аппарат нь нэг шинжлэх ухаан, уран сайхны ажил, олон нийтийн ярианд нам, төрийн байгууллагуудын үнэлгээтэй давхцахгүй байх зүйлийг сайтар хянаж байв. Дэглэм, намын үйл ажиллагааг шүүмжлэхийг хориглож, тэрс үзэлтнүүдийг хэрцгийгээр хэлмэгдүүлсэн.
Захиргааны-тушаалын тогтолцооны логик нь ЗХУ-ын удирдлагын үүргийг өнөөгийн нийгэм, эдийн засаг, соёл, цэрэг, бусад асуудлыг шийдвэрлэх намын аппаратын үйл ажиллагаа болгон хувиргахад хүргэсэн. Энэ чиглэлээр шууд ажлыг бүгд найрамдах улс, бүс нутаг, хот, салбарын (үйлдвэр, хөдөө аж ахуй, засаг захиргааны гэх мэт) хэлтэсүүд гүйцэтгэсэн. дүүргийн хорооднамууд. Намын хороод одоогийн үйл ажиллагааны болон удирдлагын олон чиг үүргийг гүйцэтгэсэн. Үнэн хэрэгтээ захиргааны болон захиргааны ажил нь манлайллын улс төрийн арга барилыг бараг сольсон.
Үүнтэй төстэй үйл явц нь бусад олон нийтийн байгууллага, үйлдвэрчний эвлэл, комсомолын хөгжлийг тодорхойлдог. Байгууллагуудын үүргийг үндсэн хуулийн дэг журмаар тодорхойлж, эрхийг нь өргөжүүлсэн ч төрийн байгууллагуудад албан тушаалтнуудын аппарат нь өөрсдөө өсч байв. Олон нийтийн байгууллагуудын формизм нэмэгдсэн. Тэд засаг захиргааны болон үйл ажиллагааны чиг үүргийг гүйцэтгэхэд улам их төвлөрч байв.
1980-аад оны эхээр тушаал, хяналтын систем засгийн газрын хяналтанд байдагЗХУ хүнд хямралд оров. IN өнгөрсөн жилАмьдралдаа Л.Брежнев бие бялдрын хувьд аль хэдийн улс орныг удирдах чадвартай байсан бөгөөд үүнийг түүний ойрын хүрээлэл, бүх нам-Зөвлөлтийн номенклатура ашигласан. Удирдлагын урьд өмнө байгаагүй авлига гарч, хөрөнгө шамшигдуулах явдал газар авчээ. "Зарим төрийн бүтэц, албан тушаалтнуудын дээвэр дор далд эдийн засаг үүсч, өсөв."
Эрх баригч хүрээнийхэн өөрсдөө, улс орны удирдлага улс орны ирээдүйн төлөө санаа зовж байв. Цорын ганц зүйл бол нийгмийг шинэчлэх арга замууд, тэр ч байтугай дээд номенклатурын дунд ч гэсэн өөр өөр харагдаж байсан ...
Нэр томъёоны тайлбар
Хамгаалах (дэглэм) - тухайн улс төрийн тогтолцооны тогтвортой байдлыг хадгалахын тулд тогтоосон дэг журам, хэм хэмжээг хадгалах.
Улс төрийн дэглэм гэдэг нь тодорхой төрийн зохион байгуулалттай нийгмийг удирдах арга зам, аргын тогтолцоо буюу нийгэм ба улс төрийн эрх баригчдын харилцан үйлчлэлийн арга, аргын тогтолцоо юм.
Идеологем бол олон нийтийн ухамсрыг хянахад ашигладаг үзэл суртлын нэг хэсэг юм.
Социализм бол нийгмийн бүх тэгш бус байдал, бүх мөлжлөг, ядуурлыг арилгах, бодит бүтээмжтэй капитал, өөрөөр хэлбэл хөрс, үйлдвэр, машин механизм, хөдөлмөрийн бусад хэрэгсэл, түүнчлэн бүх зүйлийг шударга дэг журам тогтоох оролдлого юм. байхын оронд түүхий эд Хувийн өмчхэд хэдэн хүн нийтийн өмч болох ёстой.
Албан тушаалтан гэдэг нь улс төрийн байгууллага, аппаратад тодорхой чиг үүргийг гүйцэтгэдэг хүмүүс юм.
Намын номенклатура бол эрх баригч, эрх мэдлийн дээд давхарга юм.
Формализм гэдэг нь аливаа зүйлийн гадаад хэлбэрийг дагаж мөрдөх, үр дагавар, тэдгээрийн зохистой байдлыг анхаарч үзэхгүй байх явдал юм.
Сурсан материалыг бататгах
"60-80-аад оны ЗХУ-ын улс төрийн дэглэмийг хадгалах мөн чанар" сэдэвт мини хэлэлцүүлэг.
Гэрийн даалгавар
1. Сурах бичгээс сэдвийн материалыг судлах.
2. Сэдвийн аль нэгээр эссэ бичнэ үү.
Коммунизм ба социализм: үндэс, мөн чанар, ялгаа.
ЗСБНХУ дахь коммунизмын тухай миний төсөөлөл
Коммунизм уу, ардчилал уу?
10-р анги
Оюутнууд Оросын гадаад бодлогын үндсэн чиглэл, зорилго, гол үйл явдлууд, тэдгээрийн үр дүн, гадаад, дотоод бодлогын хоорондын харилцааг судлах ёстой.
Хос, бүлгээр ажиллах, янз бүрийн эх сурвалжаас мэдээлэл хайх, мэдээллийг системчлэх, шалтгаан, үр дагаврын холбоог тодорхойлох чадварыг бий болгох; онцлог шинж чанаруудүзэл баримтлал, үзэгдэл, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
Яриа, зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх.
Хичээлийн төрөл: нэгтгэсэн.
Хичээлийн үеэр
1. Зохион байгуулалтын үе (сурагчдын хичээлд бэлэн байдал, сэтгэл хөдлөлийн байдлыг шалгах)
2. Өгөгдлийг шалгах
1. Асуултанд дэлгэрэнгүй хариулт өгнө үү.
Венийн Конгресс Орос, Европын хувьд ямар үр дүнд хүрсэн бэ?
Их хурлыг хэдэн онд хуралдуулсан бэ?1814
Их хурлыг ямар зорилгоор хуралдуулсан бэ?Дайны дараах бүтцийн асуудлыг шийдвэрлэх
Түүний ажилд ямар улсууд оролцсон бэ?Александр тэргүүтэй Орос, Их Британи, Австрийн эзэнт гүрэн шийдвэрлэх санал өгсөн.
Ямар шийдвэр гаргасан бэ?1-р Александрын удирдлаган дор Польшийн газар нутгийг нэгтгэх
Венийн конгресс Оросын дэлхийн тавцан дахь байр суурийг хэрхэн өөрчилсөн талаар дүгнэлт гаргана уу?
2. Асуултанд дэлгэрэнгүй хариулт өгнө үү.
Орос, Европын ариун холбоо ямар үүрэгтэй вэ?
Үүнийг хийхийн тулд асуултанд хариулна уу:
Ариун холбоо хэзээ байгуулагдсан бэ?
Аль улсууд тус холбоонд нэгдсэн бэ?
Ямар зорилгоор бүтээгдсэн бэ?
Орос улс холбоонд ямар үүрэг гүйцэтгэсэн бэ?
Ариун холбоог бүтээгчид нь Оросын хаан Александр I байв. Австри Эзэн хаан Франц I ба Пруссын хаан Фредерик Уильям III. Есдүгээр сард тэдний гарын үсэг зурсан баримт бичгийн текст 1815 "Жинхэнэ ба салшгүй ахан дүүсийн холбоо" болон Христийн шашны зарчмуудаар холбогдож, тэд "ямар ч тохиолдолд, ямар ч нөхцөлд" бие биедээ тусламж, дэмжлэг үзүүлэх үүрэг хүлээдэг. Дараа нь Европын бараг бүх хаад гэрээнд нэгдсэн. Англи улс албан ёсоор Ариун Холбооны гишүүн биш байсан ч засгийн газар нь түүний урвалын бодлогыг эхэндээ дэмжиж байв. Ариун холбоо бол үндэстнүүдийн эсрэг хамтдаа тэмцэхийн тулд нэгдсэн хаадын холбоо байв. Түүний зорилго бол хувьсгалт хөдөлгөөнийг хаана ч үүссэн, таслан зогсоох явдал байв. Гэхдээ 20-иод оны эхээр. Холбооны гишүүн орнуудын хоорондох зөрчилдөөн улам бүр мэдрэгдэж эхлэв. Ариун холбоог сүйрэхэд хүргэсэн бүдэрч буй чулуу нь Дорнодын асуудал байв.
3. Шинэ материал сурах:
Николасын 1-ийн гадаад бодлого нь түүний дүүгийн гадаад бодлоготой нэлээд нягт холбоотой юм.
Оюутнууд хичээлийн сэдвийг бичдэг " 1826-1849 оны Николасын I-ийн гадаад бодлого.»
Хоёр хоёроороо ажил:
Ажлын хуудасны үйл ажиллагаа: Гадаад бодлогын чиглэлийг тодорхойлох. Үүнийг дэвтэртээ бичээрэй.
A. хувьсгалын эсрэг тэмцэл
B. Дорнын асуултын шийдэл
Гадаад хэргийн сайдын албан тушаал 1822 оноос хойш Оросын хэргийг эзэлжээКарл Васильевич Нессельроде Түүний үйл ажиллагааны гол зорилго нь хувьсгалт хөдөлгөөнийг эсэргүүцэх явдал гэж үзсэн.
2) Орос ба Европ дахь хувьсгалууд.
Догол мөрийн текстийг уншаад асуултанд хариулна уу:
Оросыг яагаад "Европын жандарм" гэж нэрлэсэн бэ?(Франц дахь хувьсгалыг дарахаар төлөвлөж байсан боловч Польшид бослого гарав)
Үүнийг ямар үйл явдлууд харуулж байна вэ?
Энэ нь ямар холбоотой вэ дотоод улс төрНиколас I?(Эрхэм дээдсийн өөрийн канцлерийн III хэлтэс)
3) Зүүн асуулт.
Асуултуудын талаархи яриа:
"Дорнын асуулт" гэж юу вэ? (Дорно дахины асуудал үүсч, улам хурцадсан гурван үндсэн хүчин зүйл нь: 1) нэгэн цагт хүчирхэг байсан Османы эзэнт гүрний уналт, 2) Османы буулганы эсрэг үндэсний эрх чөлөөний хөдөлгөөний өсөлт, 3) Европын орнуудын хоорондын зөрчилдөөн хурцадсан. Ойрхи Дорнод.)
Орос улс энэ асуудалд ямар зорилго тавьсан бэ?(Оросын хувьд зүүн асуудал нь юуны түрүүнд өмнөд хилийн аюулгүй байдлыг хангах, тус улсын өмнөд хэсгийн эдийн засгийн хөгжилтэй холбоотой байв. эрчимтэй өсөлтХар тэнгисийн боомтоор дамжуулан худалдаа хийх.)
Николасын I хаанчлалын ямар үйл явдлууд Дорнодын асуудалтай холбоотой вэ?
Хүснэгтийг бөглөнө үү:
Харьцуулах шалгуур
Орос-Ираны дайнОрос-Туркийн дайн
Кавказын дайн
Хронологийн хүрээ
Дайны шалтгаанууд
Оролцогч орнууд
Дайны үр дүн
4) Кавказын дайн.
Үзэл баримтлалыг тодорхойл: имам, газават, муридизм.
4. Бэхэлгээ:
Николасын I-ийн гадаад бодлогын үр дүнгийн талаар дүгнэлт хий.
A) Орос улс олон улсын тавцанд ямар амжилтанд хүрсэн бэ?
А) Орос улс хүчирхэгжсэнд ямар улсууд сэтгэл дундуур байсан бэ? Яагаад?
D) Эдгээр улстай харилцах харилцаа цаашид хэрхэн хөгжихийг урьдчилан таамаглах.
5. Гэрийн даалгавар:
Догол мөр
Сэдвийн нээлттэй хичээл:
"Хөгжсөн социализмын" эдийн засаг
Ленинград мужийн Всеволожск дүүргийн "ЛКО" дунд сургууль" хотын боловсролын байгууллагын багш нар
Варава Ирина Михайловна
Анги: 9-a 2014/02/19
Сэдэв: түүх
Хичээлийн зорилго:
Үндсэн үр дүнг харуулах эдийн засгийн хөгжил 1965-1985 онд ЗХУ. Суралцагчдыг юу болж байгаагийн шалтгааныг ойлгоход чиглүүл эдийн засгийн хямралЗХУ-д
Хэрэглэх замаар тухайн сэдвээр танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх мэдээллийн технологиболон дижитал нөөц.
Түүхэн баримт бичигтэй ажиллах, дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлнэ.
Хичээлийн төрөл: Асуудалд суурилсан
Маягт:PC, I-Pad, мультимедиа сурах бичиг ашиглан хичээл "Оросын түүх. ХХ зуун” Антонова Т.С., Харитонова А.Л., Данилова А.А., Косулина Л.Г. М.2010.
Сургалтын аргууд:харааны болон дүрслэл, хайлт, судалгаа.
Хичээлийн явцад дараахь чадваруудыг бүрдүүлдэг.
- мэдээллийн,
- боловсролын болон танин мэдэхүйн,
- харилцааны чадвартай,
- үнэ цэнэ-семантик.
Сургалтын тоног төхөөрөмж:PC, I-Pad, сурах бичиг, мультимедиа сурах бичиг (диск №4),
Үндсэн огноо:
1965 оны 3-р сар - ЗХУ-ын Төв Хорооны Пленум дээр эдийн засгийн хөдөө аж ахуйн салбарын шинэчлэлийн тухай тунхаглал;
1965 оны 9-р сар - ЗХУ-ын Төв Хорооны Пленумаар аж үйлдвэрийн шинэчлэлийн үндсэн чиглэлийг батлах;
1979 он - эдийн засгийн механизмын шинэчлэл.
Нөхцөл:
* Бараа бүтээгдэхүүний өлсгөлөн
*Эдийн засгийн зогсонги байдал
* Эдийн засаг хомсдол
* Өргөн хүрээтэй хөгжил
* Эрчимтэй хөгжил
Хичээлийн үеэр.
I. Зохион байгуулалтын мөч
Хичээлийн бэлэн байдлыг шалгах;
Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох.
II. Мэдлэг шалгах
I Pad ашиглан "Улс төрийн дэглэмийг хадгалах" сэдвээр тест хийх - 2 хүн
I-Pad дээрх "Баримт бичгийн дүн шинжилгээ" бие даасан даалгавар - 1 хүн
Удирдах зөвлөлд: -1965-1985 оны улс төрийн дэглэмийн үндсэн зөрчилдөөнийг жагсаана -1 хүн (бичгээр)
Амаар: “Хөгжсөн социализм”-ийн үндсэн хуулийн үндсэн зүйлүүдийг тайлбарлах - 1 хүн
Урд талын ангид:
Асуултууд:
- Яагаад 1965-1985 он гэж? номенклатурын алтан үе гэж нэрлэдэг.
- Энэ хугацаанд нийгэм-улс төрийн хөгжилд ямар шинэ онцлогууд гарч ирэв?
- 50-60-аад онд эдийн засгийн шинэчлэлийн ямар арга замыг санал болгосон бэ.
- Шинэчлэлийг үнэл Хөдөө аж ахуйХрущев хийсэн. Түүний эерэг ба сөрөг талыг харуул. 50-иад оны хоёрдугаар хагаст гарсан сайжруулалтыг бид хэрхэн тайлбарлах вэ? 60-аад оны эхээр муудсан. хүн амыг хоол хүнсээр хангах уу? Энэ нь улс төрийн ямар шийдвэртэй холбоотой байсан бэ?
- Хрущевын үед аж үйлдвэрийн хөгжилд ямар шинэ зүйл гарч ирэв?
- Ямар зөрчил, хязгаарлалт байсан бэ? эдийн засгийн шинэчлэлХрущев?
III. Шинэ материал сурах
- 1965 оны хөдөө аж ахуйн шинэчлэл ба түүний үр дүн
- Аж үйлдвэрийн эдийн засгийн шинэчлэлийн агуулга, үр дүн.
3. Шинжлэх ухаан, техникийнахиц дэвшил.
4. Нийгэм-эдийн засгийн салбар дахь зогсонги байдлын өсөлтийн мөн чанар (шинэчлэлийг хумисны үр дүн).
(Сэдэвчилсэн танилцуулгад үндэслэсэн багшийн түүх)
Шинэчлэлийн зорилго:
1) төлөвлөлтийн нөхцлийг өөрчлөх, эдийн засгийн хөшүүргийг бэхжүүлэх;
2) одоо байгаа уламжлалт зүйлийг даван туулах эдийн засгийн загвардутагдал:
- хөрөнгийн хөрөнгө оруулалт болон дуусаагүй барилгын өсөлт;
- зарагдаагүй бүтээгдэхүүний масс үйлдвэрлэл;
- хөдөлмөрийн бүтээмжийн өсөлт ба илүү хурдан цалингийн өсөлтийн зөрүү;
- цаасны үйлдвэрлэлийг нэмэгдүүлэх.
Асуудлын даалгавар. 1965-1985 онд Зөвлөлтийн эдийн засаг ямар байсан бэ: хөгжил цэцэглэлт үү, зогсонги байдал уу? Өөрийн үзэл бодлыг тайлбарла.
Шинэчлэлийн мөн чанар, үндсэн чиглэл.
Сонголтуудын дагуу шинэчлэлийн агуулгатай ажиллах:
Сонголтуудын урд талын дүгнэлт
2 хүн-мэргэжилтэн (хүчтэй оюутнуудын тоо) ширээн дээрх I Pad болон интернетээс нэмэлт материалаар бие даан ажилладаг.
"Зорилго 1965-1985 оны эдийн засгийн зогсонги байдлын субъектив шалтгаанууд"
Компьютерийн сурах бичгийн материалтай ажиллах: CD-4.
Хөдөө аж ахуйн салбарын шинэчлэлийн явц, үр дүн
Хэвлэл мэдээллийн сурах бичгийн видео дарааллыг судалж байхдаа оюутнуудад хөдөө аж ахуйн шинэчлэлийн үндсэн чиглэлийг дэвтэртээ бичихийг хүснэ.
1. Шийдэл нийгмийн асуудлуудсуусан.
2. Хөдөлмөрлөх эдийн засгийн хөшүүргийг хэсэгчлэн ашиглах:
а) худалдан авах үнийн өсөлт;
б) 6 жилийн хугацаатай төрийн худалдан авах ажиллагааны хатуу төлөвлөгөө гаргах;
в) илүү борлуулсан бүтээгдэхүүний үндсэн үнэд 50 хувийн нэмэгдэл олгох;
г) хөдөө аж ахуй дахь хөрөнгө оруулалтыг нэмэгдүүлэх.
3. Хувийн тариалангийн хязгаарлалтыг хөнгөвчлөх.
Даалгаврын гүйцэтгэлийг шалгаж байна.
1.Хөдөө аж ахуйд асар их хөрөнгө оруулалт хийсэн улсын болон колхозын үйлдвэрлэл ийм ашиг багатай байгаагийн шалтгаан юу вэ?
2. Өмнөх түүхэн туршлагыг (Зөвлөлтийн үеийг оруулаад) харгалзан хөдөө аж ахуйн үйлдвэрлэлийн ашигт ажиллагааг мэдэгдэхүйц нэмэгдүүлэх хөшүүргийг зааж өгнө үү.
3. Хөдөө аж ахуйг хөгжүүлэхэд асар их, байнга өсөн нэмэгдэж буй санхүүжилтийг үл харгалзан улс оронд хүнсний хомсдол жилээс жилд нэмэгдсээр байгааг бид юу гэж тайлбарлах вэ?
4.Хүнсний хомсдолын асуудлыг эрх баригчид хэрхэн шийдвэрлэх гэж оролдсон бэ?
Аж үйлдвэрийн шинэчлэлийн явц, үр дүн
Аж үйлдвэрийн шинэчлэлийн асуудлыг авч үзэхдээ анхаарах хэрэгтэй Онцгой анхааралоюутнууд 1965 оны шинэчлэлийн дотоод зөрчилдөөнийг хайх.
Үзэх явцад оюутнууд шинэчлэлийн үндсэн чиглэлийг бичихийг хүснэ.
- төлөвлөлтийн нөхцөлийг өөрчлөх, эдийн засгийн хөшүүргийг нэмэгдүүлэх;
- түүний чанарыг хангах шинэ шалгуур үзүүлэлтүүдийг нэвтрүүлэх;
- үйлдвэрлэлийн хэмжээний хатуу стандартыг баримтлахын зэрэгцээ төлөвлөсөн үзүүлэлтүүдийн тоог хамгийн бага хэмжээнд хүртэл бууруулах;
- Материаллаг урамшууллын сан, нийгэм-соёлын болон өдөр тутмын хөгжлийн сан (орон сууц, клуб, дотуур байр барих гэх мэт) гэсэн гурван санд хуваагдсан орлогын нэг хэсгийг аж ахуйн нэгжийн мэдэлд үлдээх зөвшөөрөл. өөрийгөө санхүүжүүлэх үйлдвэрлэлийн сан;
- салбарын яамдаар дамжуулан үйлдвэрлэлийн менежментийг сэргээх;
- улсын нэгдсэн төлөвлөлтийг орон нутгийн санаачлагатай хослуулах. Батлагдсан төлөвлөгөөг зохицуулах эрхийг аж ахуйн нэгжүүдэд өөрсдөө өгсөн.
(Даалгаврын биелэлтийг шалгах.)
Сурах бичгийн 300-р тал диаграммтай ажиллах. Даалгавар: Диаграммд дүн шинжилгээ хий. 1965-1985 онд улс орны хөгжлийн онцлог юу вэ? суулгахыг зөвшөөрдөг үү?
Эдийн засгийн хөгжлийн гол үзүүлэлтүүдийн жилийн дундаж өсөлтийн хувь, %
Цаашилбал, оюутнуудтай хийсэн ярианы үеэр 1965 оны эдийн засгийн шинэчлэл нурсан гол шалтгааныг тодорхойлж, "1965 оны эдийн засгийн шинэчлэлийн уналтын объектив ба субъектив шалтгаан" хүснэгтийг бөглөнө.
ЭКСПЕРТИЙН ЭЦСИЙН МАТЕРИАЛЫН ТАНИЛЦУУЛГА
Хүснэгтийг бөглөсний дараа оюутнууд хувь хэмжээ буурах шалтгаан юу вэ гэсэн асуултад хариулдаг эдийн засгийн өсөлтулс орнууд? Та алийг нь гол гэж үзэж байна вэ? Яагаад?
Шинжлэх ухаан, техникийн дэвшил.
70-аад оны эхээр барууны орнууд хөгжлийн ямар шатанд орсон бэ?
Аж үйлдвэрийн дараах нийгмийг дүрсэл.
ЗХУ-ын XXIV их хурал ГССҮТ-ийн талаар ямар байр суурьтай байна.
Шинжлэх ухаан техникийн дэвшлийн ололт социализмын давуу талуудтай хэрхэн уялдсан бэ?
Энэ үеийн эерэг хандлагыг онцлон тэмдэглэ.
70-80-аад онд ЗХУ ямар дутагдалтай байсан бэ?
80-аад он гэхэд нөхцөл байдал яагаад муудсан бэ? Үнэлгээний дүгнэлт гарга.
Нийгмийн бодлогын шинжилгээ.
Хэвлэл мэдээллийн сурах бичгийн видео дарааллыг үзсэний дараа оюутнууд дараах асуултуудад хариулахыг хүснэ.
70-аад оны Зөвлөлтийн хүмүүсийн амьдрал харьцангуй сайжирч байсныг нотлох.
Амьдрал сайжрах шалтгаан юу вэ?
80-аад он гэхэд нөхцөл байдал хэрхэн, яагаад өөрчлөгдсөн бэ?
Тэд яаж агуу гүрний дүр төрхийг хадгалж чадах вэ?
IV. Нэгтгэх.
Хэвлэл мэдээллийн сурах бичгийн туршилтын хяналтын материалд үндэслэн явуулсан
Асуудалтай ажлыг дуусгах.
V. Гэрийн даалгавар: § 44.
VI. Хичээлийг дүгнэж байна.
Төлөвлөгөө: 1965 оны хөдөө аж ахуйн шинэчлэл, түүний үр дүн Аж үйлдвэрийн эдийн засгийн шинэчлэлийн агуулга, үр дүн. 3. Шинжлэх ухаан, технологийн дэвшил. 4. Нийгэм-эдийн засгийн салбар дахь зогсонги байдлын өсөлтийн мөн чанар (шинэчлэлийг хумисны үр дүн).
Үндсэн ойлголтууд: Бүтээгдэхүүний өлсгөлөн Эдийн засгийн зогсонги байдал Алдагдал эдийн засаг Өргөн хөгжил Эрчимтэй хөгжил
Л.И.Брежнев А.Н.Косыгин Шинэчлэлийн удирдагчид
Гол огноо: 1965 оны 3-р сар - хөдөө аж ахуйн шинэчлэл 1965 оны 9-р сар - аж үйлдвэрийн шинэчлэл 1979 - эдийн засгийн механизмын шинэчлэл
Шинэчлэлийн буцаалтын үр дүн Диаграммд дүн шинжилгээ хийсний үндсэн дээр 1965 онд хийсэн шинэчлэлийн ухралтын үр дүнг тодорхойлно.Үндэсний орлого Аж үйлдвэрийн үйлдвэрлэл Хөдөө аж ахуйн үйлдвэрлэл Хөдөлмөрийн бүтээмж Бодит орлогонэг хүнд ногдох %
Шинэчлэлийг хойшлуулсны үр дүн %
Хичээлийн дүгнэлт: 70-аад оны үе - 80-аад оны эхний хагас - улс орны нийгэм-эдийн засгийн зогсонги байдал нь: Эдийн засгийн хөгжлийн дагуу. өргөн хүрээтэй аргаТөвлөрсөн удирдлагыг бэхжүүлэх Чанарын гэхээсээ илүү тоон үзүүлэлт рүү буцах
Гэрийн даалгавар: § 44 + НЭМЭЛТ ДЭВТЭР. ДААЛГАВАР: Илтгэл хийх
Туршилтын асуултанд хариулна уу: 1970-80-аад оны дунд үеийн ЗСБНХУ-ын улс төрийн тогтолцоог ямар онцлог шинжээр тодорхойлдог вэ? 1) нийгэмд үзэл суртлын хатуу хяналт байхгүй байх 2) эрх мэдлийг хуваах зарчмыг практикт хэрэгжүүлэх 3) Сталины хувийн шүтлэгийг шүүмжлэхээс татгалзах 4) хүнд суртлын аппаратын өсөлт, бэхжилт - 1970-аад оны улс төрийн тогтолцооны өөр ямар шинж тэмдгүүд вэ? 80-аад оны дунд үе? нэрлэж чадах уу? Хүний эрхийн хөдөлгөөн үү? (r.t.2)
Туршилтын асуултанд хариулна уу "Брежнев" Үндсэн хуулинд "Сталинист"-ээс ялгаатай нь 1) Зөвлөлтийн иргэдийн үндсэн эрхийн жагсаалтыг агуулсан 2) ЗСБНХУ-ыг пролетариатын дарангуйллын улс гэж тунхагласан 3) тэргүүлэх ЗХУ-ын нийгэм дэх ЗХУ-ын гүйцэтгэх үүргийг нэгтгэсэн 4) улс орны холбооны бүтцийг нэгтгэсэн.Өөр ямар онцлог шинж чанартай "Брежневийн Үндсэн хууль" гэж нэрлэж болох вэ. Яагаад Үндсэн хуулийн олон зүйл заалтыг зөвхөн тунхагласан юм бэ?
§ 44 (давтах), ойлголт, огноо, § 46-ийн танилцуулга, асуултууд () - R.t.-ийн талаар бодох (1-5) - бичгээр, Хичээлийн даалгавар.
Шинэчлэлийн үндсэн заалтууд (r.t.2) 1) Худалдан авах үнийг нэмэгдүүлсэн (20%) 2) Засгийн газрын 10 жилийн хугацаанд худалдан авах ажиллагааны хатуу төлөвлөгөө гаргасан 3) Төлөвлөгөөнөөс давсан борлуулалтын үндсэн үнэд 50 хувийн урамшуулал ногдуулсан. бүтээгдэхүүн 4) хөрөнгийн хөрөнгө оруулалт нэмэгдсэн (төсвийн хөрөнгийн 30%) 5) хувийн аж ахуй эрхлэх хязгаарлалтыг зөөлрүүлсэн.
Газар тариалангийн шинэчлэл яагаад шаардлагатай үр дүнг авчирсангүй вэ?(y) 1. Газар тариалангийн салбарыг төлөвлөн удирдах ёстой Хөдөө аж ахуйн яамны үүргийг нэмэгдүүлэхийг эрх баригчид үргэлжлүүлэн онцолж байв.
Газар тариалангийн шинэчлэл (y). 2. Их хэмжээний мөнгийг туйлын үр ашиггүй зарцуулсан. Яагаад? Заримыг нь аварга том цогцолбор барихад зарцуулж, заримыг нь буруу бодож олсон нөхөн сэргээлт, хөрсийг химийн аргаар боловсруулахад зарцуулсан.
Газар тариалангийн шинэчлэл яагаад шаардлагатай үр дүнг авчирсангүй вэ? (y) 3. Хамгийн гол нь бүх өөрчлөлт нь хамтын аж ахуйн тогтолцооны үндэс суурь болох өмчийн харилцаанд нөлөөлөөгүй, хамтын тариаланчдын үр дүнд жинхэнэ сонирхол байгаагүй явдал юм. хөдөлмөрийн.
Үр дүн: Хамтын тариаланчдад тогтвортой мөнгөн цалин олгох нь хараат байдлын мэдрэмжийг нэмэгдүүлсэн. Ихэнх нэгдэл, совхозуудын ашиггүй үйл ажиллагаа.Тариалангийн талбайг 25 сая га-аар багасгах.Хар шороон хөрсний хамгийн баялаг ордтой тус улс үр тариа, хүнсний бүтээгдэхүүний хамгийн том импортлогч болжээ.
1965 оны эдийн засгийн шинэчлэл-“Косыгины шинэчлэл.” (р.т) Хрущевын өв: Салбарын зарчмаар байгууллагуудын хуваагдлыг халж, эдийн засгийн зөвлөлүүдийг татан буулгаж, яамдыг сэргээж, аж ахуйн нэгжүүдийн эрхийг өргөжүүлэхийн зэрэгцээ төлөвлөлтийн тогтолцоог өөрчилсөн. Хрущевын олон “шинэ санаачлага” хүчингүй болсон.Хөдөлмөрийн урамшуулал Оршил эдийн засгийн аргуудэдийн засгийн тооцоо.Орон нутгийн санаачлагыг харгалзан үзсэн. Наймдугаар таван жилийн төлөвлөгөө бол Зөвлөлтийн үеийн улс орны хөгжлийн хамгийн сайн үзүүлэлт юм
Аж үйлдвэр дэх арга хэмжээ (р.т.3) Салбарын удирдлагыг сэргээх (яамдыг сэргээх); Аж ахуйн нэгжүүдийг өөрийгөө санхүүжүүлэх (өөрөө өөрийгөө хангах) хэлбэрт шилжүүлэх; Үндсэн. Төлөвлөлтийн нөхцлийн өөрчлөлт - 1) төлөвлөгөөний хэрэгжилтийг нийт үзүүлэлтээр бус харин тоо хэмжээгээр илэрхийлсэн борлуулсан бүтээгдэхүүн; 2) Тайлангийн үзүүлэлтүүдийн тоог багасгах. Үйлдвэрлэлийн хэмжээнд хатуу стандартыг баримтлахын зэрэгцээ бүтээгдэхүүний чанарын шинэ үзүүлэлтүүдийг нэвтрүүлсэн
Шинэчлэлийн төлөвлөгөөнд дотоод зөрчилдөөн байсан уу? (р.т. 3-2) 1965 оны 9-р сарын шинэчлэл нь материаллаг урамшууллыг нэвтрүүлэхийг оролдсон, өөрөөр хэлбэл. тушаалын болон захиргаанызохицуулалтыг эдийн засгийн зохицуулалтаар баяжуулж, улмаар сайжруулах ёстой эдийн засгийн механизм. Төлөвлөсөн зорилтоо давуулан биелүүлэх аж ахуйн нэгжүүдийн сонирхлыг бэхжүүлэх зорилготой.
Аж үйлдвэрийн үр дүн Анх 1966-1970 он хүртэл шинэчлэл нэлээд үр дүнд хүрсэн. Гэвч 1960-аад оны эцэс гэхэд шинэчлэлийг хэн ч цуцлаагүй ч буурч эхлэв. Нотлох (р.т.4) Улс орны удирдлага эдийн засгийн өсөлтийн хурдыг бууруулах ямар объектив шалтгаантай вэ? (р.т.4-1) (у. 288)
Шинэчлэлийг хумих шалтгаанууд Дээд номенклатура (нам, улс орны удирдлагын зонхилох давхарга) шинэчлэлийг эсэргүүцэх (сурах бичиг 289) Үзэл суртлын удирдамжтай зөрчилдөх; Шинэчлэл нь өөрөө уялдаа холбоогүй, цогц биш юм. "Косыгины шинэчлэл" гарч ирэхээс сэргийлж чадсангүй Зөвлөлтийн эдийн засгийн сөрөг хандлага.
Шинжлэх ухаан, технологийн дэвшил (р.т. 5) 1960-аад онд Зөвлөлтийн шинжлэх ухаан, ялангуяа батлан хамгаалахтай холбоотой салбарт асар их амжилтанд хүрсэн. Сансар огторгуйг идэвхтэй судалжээ. Шинэ "Союз" сансрын хөлгийг ашиглаж эхэлж, "Салют" тойрог замын станцыг байгуулж, "Луна-9" сарны гадаргуу дээр 1966 онд анхны зөөлөн буулт хийж, "Луна-16" сарны хөрсний дээжийг дэлхийд хүргэж, "Луноход-1" алхсан. сарны гадаргуу дээр. 1975 онд Союз-Аполлон хөтөлбөрийн дагуу нислэг үйлджээ.
1965 онд Антей тээврийн онгоц бүтээгдсэн. 1975 онд ТУ дуунаас хурдан зорчигч тээврийн онгоцыг ажиллуулж эхэлсэн бол 1976 онд Зөвлөлтийн 1-р Эйрбус Ил-86 онгоц гарч ирэв. 1975 онд БЕЛАЗ-110 уурхайн самосвал үйлдвэрлэж эхэлсэн.
Нийгмийн бодлого (р.т.5-2) 20 жилийн хугацаанд хотын оршин суугчдын тоо 130-аас 180 сая болж өссөн. хөдөөгийн оршин суугчдын тоо 105-аас 96 сая болж буурсан. Хар дэлхийн бус бүсэд тосгонууд сүйрчээ. Дээд, дунд боловсролтой хүмүүсийн тоо 70 хувьтай байна. огцом муудсан орон сууцны асуудал, inТөв Азийн бүгд найрамдах улсуудад далд ажилгүйдэл үүссэн. Дундаж наслалтын хувьд ЗХУ нь дэлхийд 35-д, нялхсын эндэгдлээр 50-д ордог.Хүнсний хомсдол нь улсын хэд хэдэн бүс нутагт хоолны дэглэмийн тогтолцоог нэвтрүүлэхэд хүргэсэн.
Эдийн засгийн "зогсонги байдал". Өгөгдөл. 1. ЗХУ-ын эдийн засаг голчлон аж үйлдвэрийн шатандаа үлдэж, дэлхийн хэд хэдэн орны эдийн засаг шинжлэх ухаан-аж үйлдвэрийн үе шатанд шилжсэн 2. 1970-аад оноос хойш үндсэн эдийн засгийн уналт эдийн засгийн үзүүлэлтүүд: өсөлтийн хувь үндэсний орлого, хөдөлмөрийн бүтээмжийн өсөлт. 3. Керлинг нийгмийн хөтөлбөрүүд 1980-аад онд санхүүжилт нийгмийн салбарүлдэгдэл зарчмын дагуу. 4. Ард түмний эдийн засагт шинжлэх ухаан, технологийн дэвшлийг тодорхойлох салбаруудын эзлэх хувь (машины инженер, металл боловсруулах, хими, нефтийн хими гэх мэт) аж үйлдвэрийнхээс хамаагүй бага байв. хөгжингүй орнууд. 5. 1985 он гэхэд ЗХУ хэдэн арван мянган компьютер, компьютертэй болсон (АНУ-д 1.5 сая шинэ компьютер, 17 сая. хувийн компьютерууд) 6. ЗХУ-д 80-аад оны эхээр аж үйлдвэрийн ажилчдын 40%, хөдөө аж ахуйн ажилчдын 75% нь гараар үргэлжлүүлэн ажиллаж байв.
Эдийн засгийн “зогсонги” Зэвсэглэлийн уралдаан эрчимжиж байна Аж үйлдвэр, хүнсний бүтээгдэхүүний архаг хомсдол үр тариа, хүнсний импортын Түлш, ашигт малтмалын экспорт Уул уурхай, түлш эрчим хүч, цэрэг-аж үйлдвэрийн цогцолбор аж үйлдвэрийн хөгжлийн тэргүүлэх чиглэл болж байна.
Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд өөртөө бүртгэл үүсгэнэ үү ( данс) Google болон нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com
Слайдын тайлбар:
"Улс төрийн дэглэмийг хадгалах"
Хичээлийн зорилго: 60-80-аад оны улс төрийн дэглэмийг тодорхойлох. ; Брежневийн хувийн шинжтэй танилцах; Сурах бичигтэй ажиллах, дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх. нэгтгэх, дүгнэлт гаргах
Гэрийн даалгавраа шалгацгаая: Даалгавар: “Үнэн эсвэл худал”: хэрэв та мэдэгдлийг бүрэн зөвшөөрвөл - “v”, үгүй бол “n”. (мөр тус бүр 4 асуулт, нийт 5 мөр)
Сталинаас хойшхи эхний арван жилд оюун санааны амьдралд ноцтой өөрчлөлт гарсан. Нийгэмд эхэлсэн өөрчлөлтөд хамгийн түрүүнд утга зохиолын зүтгэлтнүүд хариу үйлдэл үзүүлсэн. "Үнэн эсвэл худал"
3. 1957 оноос хойш Төв Хорооны удирдлага утга зохиол, урлагийн зүтгэлтнүүдтэй тогтмол уулздаг болсон. 4. 1958 онд Шостакович, Хачатурян болон бусад хүмүүсийн бүтээлд төрөөс хандах хандлагыг шинэчилж, "Үнэн эсвэл худал"
5. “Гэсгээх” бодлого нь тодорхой хил хязгаартай байсан. 6. Б Пастернак "Доктор Живаго" романаараа Нобелийн шагнал хүртжээ. "Үнэн эсвэл худал"
7. Тогоруунууд нисэж байна киног тавиур дээр тавьсан. 8. Дэлхийн анхны хиймэл дагуулыг 1960 онд хөөргөсөн. "Үнэн эсвэл худал"
9. Генетикийн салбарын ажил сэргэв. 10. Молотов хоёр системийн хооронд ширүүн сөргөлдөөнийг хадгалахыг санал болгов. "Үнэн эсвэл худал"
11. 1953 онд ЗХУ, АНУ-ын хооронд харилцан буулт хийсэн. 12. 1955 онд ЗХУ Германтай хийсэн дайны байдал дууссанаа зарлав. "Үнэн эсвэл худал"
13. Баруун болон ЗХУ хоёр итгэлцлийн харилцаатай байсан. 14. 1959 онд ЗХУ дэлхийн анхны тив баллистик пуужингийн туршилтыг хийж дуусгасан. "Үнэн эсвэл худал"
15. 1961 онд Н.Хрущев, Д.Кеннеди нар тохиролцоонд хүрч чадсан. 16. Унгарын хямралыг түлхэв Зөвлөлт улссамарыг "чангалах". "Үнэн эсвэл худал"
17. Карибын тэнгисийн хямралын дараа зүүн, барууны харилцаа харьцангуй намжаах үе эхэлсэн. 18. 1955 онд Хойд Югославын харилцаа хэвийн болсон. "Үнэн эсвэл худал"
19. Ихэнх мужуудад Сталинизмыг шүүмжилдэг байсан. 20. Хорио цээр гэдэг нь аливаа зүйл хийхийг түр хугацаагаар хориглох явдал юм. "Үнэн эсвэл худал"
ВВВВВНННВВВВНННВВВВВ Шалгах:
8-аас бага – “2” 8-аас 13 хүртэл – “3” 14-өөс 18 хүртэл – “4” 19 – 20 - “5” Өөртөө үнэлгээ өг:
Бид сурдаг шинэ материал: Төлөвлөгөө: Брежнев. Түүний улс төр. Улс төрийн дэглэмийн үндсэн шинж чанарууд. 1977 оны Үндсэн хууль.
Хичээлийн даалгавар: Л.Брежневийн үед нийгмийн бүхий л салбарт зогсонги байдал байсныг жишээгээр бататгана уу?
1964 он - Хрущевын төөрөгдөл Н.С. Л.И.Брежневийг томилсон Нүүлгэн шилжүүлэлттэй N.S. Хрущев ба Л.И. засгийн эрхэнд гарсан. Брежневийн "алтан үе" нам төрийн аппаратын хувьд эхэлсэн
“Боловсон хүчний тогтвортой байдал” гэсэн санааг гол уриа болгон дэвшүүлсэн нь авлига хээл хахуульд хүргэж, үг, үйлийн хоорондын зай завсарласан. Гол шалгууралбан тушаалд томилогдсон үед - албан тушаалтны хувийн үнэнч байдал.
Удирдлагын танил аргууд руу буцах; Эдийн засгийн зөвлөлүүдийг татан буулгаж, салбарын яамдыг сэргээв; Төрийн албан хаагчдын тоог нэмэгдүүлэх; Удирдах албан тушаалтнуудын дундаж нас 70 давжээ. Брежневийн удирдлаган дор:
Брежневийн удирдлагын талаархи үзэл бодол: "Сталин, Хрущев нараас ялгаатай нь Брежнев тод хувийн шинж чанартай байсангүй. Түүнийг улс төрийн томоохон зүтгэлтэн гэж хэлэхэд хэцүү. Тэр бол аппаратын хүн бөгөөд үндсэндээ аппаратын үйлчлэгч байсан” (А. Бовин)
Брежневийн удирдагчийн талаархи үзэл бодол: "Хэрэв бид хүний зан чанарыг санаж байвал ... Брежнев генералын тухай байсан. Муу хүн биш, нийтэч. Хайр дурлалдаа тогтвортой. Зочломтгой эзэн. Тэр ан агнах, даалуу, амьтдын тухай кино үзэх дуртай байсан" гэж хэлж, амьдралын баяр баясгаландаа баярлаж байв" (А. Бовин)
1964-1966 онд ЗХУ-ын Төв Хорооны нэгдүгээр нарийн бичгийн дарга, 1966-1982 онд ЗХУ-ын Төв Хорооны Ерөнхий нарийн бичгийн дарга. 1960-1964, 1977-1982 онд ЗХУ-ын Дээд Зөвлөлийн Тэргүүлэгчдийн дарга. Маршал Зөвлөлт Холбоот Улс(1976). Социалист хөдөлмөрийн баатар (1961), ЗХУ-ын дөрвөн удаагийн баатар. "Үндэстнүүдийн хоорондын энх тайвныг бэхжүүлсний төлөө" олон улсын Лениний шагналын эзэн (1973)
Асуултанд хариулна уу: Брежневийн тухай мэдэгдэлд дүн шинжилгээ хийж улс төрийн ямар хөрөг зурсан бэ?
Нийгмийн амьдралын бүхий л салбарт намын аппаратын хяналтыг хуульчилсан. 20 дугаар их хурлын төлөөлөгчид намын нэршлийг тогтмол шинэчилдэг зарчмыг халах санал өгсөн. ЗХУ-ын дүрэмд эрдэм шинжилгээний хүрээлэнгийн удирдлагын үйл ажиллагаанд хяналт тавих эрхийг баталгаажуулсан. боловсролын байгууллагууд, соёл, эрүүл мэндийн байгууллагууд. Улс төр Л.И. Брежнев.
Улс орны хувьд хамгийн чухал асуудлуудыг явцуу хүрээний хүмүүс шийдсээр байв. "Ерөнхий" шугамтай давхцаагүй аливаа үзэл бодлыг жигшдэг байв. Аливаа шүүмжлэлийг хязгаарласан.
Леонид Ильичийн хувийн тушаалаар түүнийг үг хэлэх үеэр үзэгчид босож, илтгэлийнхээ зөв газарт алга таших ёстой байв. Ийм тохиолдлуудад зориулж Их хурлын ордонд дуучдын тусгай бүлэг суудаг байв.
Учир нь материаллаг дэмжлэгТөрийн аппаратад хөнгөлөлт, эрх ямбаны тогтолцоог боловсронгуй болгосон. Хяналтгүй байдлаас болж нам-төрийн аппаратын нэг хэсэг задрахад хүргэсэн. Брежневт өгсөн бэлэг
Урлагийн бүтээл, кино, тогтмол хэвлэлд Сталиныг даруухан, ухаалаг, ард түмнийхээ сайн сайхны төлөө санаа тавьдаг гэж дүрсэлсэн байдаг.
Сурах бичгээс ажиллацгаая: Хуудас. 295 - 296
Үндсэн хуулийн заалт: Оршил хэсэгт ЗСБНХУ хөгжингүй социалист нийгмийг байгуулж, түүний үндсэн шинж чанарыг тодорхойлсон.6-р зүйлд. ЗХУ-ын тусгай удирдлагын байр суурийг албан ёсоор баталж, иргэдийн шинэ эрх, эрх чөлөөг нэмж оруулсан (ажиллах, үнэ төлбөргүй боловсрол, эрүүл мэндийн тусламж үйлчилгээ, тэтгэврийн хангамж) Гэвч бодит байдал дээр эдгээр эрхүүд зөрчигдсөн, эсвэл цаасан дээр үлдсэн.
Хичээлийг нэгтгэн дүгнэхэд: 298-р хуудасны асуултуудад хариулна уу.
Гэрийн даалгавар: 43-р догол мөр, асуулт, тэмдэглэл, дэвтэр дээрх даалгавар.
(мултимедиа сурах бичиг ашиглан лекц хичээл)
"Харабалын 4-р суурь дунд сургууль" боловсролын байгууллага
Астрахань муж
Сурган хүмүүжүүлэх технологийн аргад суурилсан оюутны боловсрол, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны менежмент” боловсролын нөөц хариуцсан орлогч дарга нарын бүсийн семинар
Сэдвийн нээлттэй хичээл:
Анги: 9-a 2009-2010 оны хичээлийн жил
Сэдэв: түүх
Хичээлийн сэдэв: "Хөгжсөн социализмын" эдийн засаг
Хичээлийн зорилго:
1964-1985 онд ЗХУ-ын эдийн засгийн хөгжлийн үндсэн үр дүнгүүдтэй оюутнуудыг танилцуулах. ЗХУ-д ирж буй эдийн засгийн хямралын шалтгааныг оюутнуудад ойлгуулах.
Компьютертэй харилцах замаар тухайн сэдвээр танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх. Түүхэн баримт бичигтэй ажиллах, тэдгээрт дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах, тухайн сэдвийн “хөндлөнгийн” асуудлыг илтгэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлнэ. Анхан шатны түвшинд сэдвийн мэдээллийн чадамжийг бүрдүүлэхэд хувь нэмэр оруулах
Хичээлийн төрөл: Шинэ материал сурах хичээл.
Маягт: "Оросын түүх" мультимедиа сурах бичгийг ашиглан лекц хийх. ХХ зуун” Антонова Т.С., Харитонова А.Л., Данилова А.А., Косулина Л.Г. М.2000.
Сургалтын аргууд: харааны болон дүрслэлийн, хэсэгчлэн хайх.
Хичээлийн явцад дараахь чадваруудыг бүрдүүлдэг.
мэдээллийн,
боловсролын болон танин мэдэхүйн,
харилцааны чадвартай,
үнэ цэнэ-семантик.
Сургалтын тоног төхөөрөмж: газрын зураг, сурах бичиг, мультимедиа сурах бичиг (диск No4),
Самбарын дизайн : хичээлийн сэдэв, сургалтын төлөвлөгөө шинэ сэдэв, шинэ үгс (өргөн эдийн засаг), гэрийн даалгавар.
Үндсэн огноо:
1965 оны 3-р сар - ЗХУ-ын Төв Хорооны Пленум дээр эдийн засгийн хөдөө аж ахуйн салбарын шинэчлэлийн тухай тунхаглал;
1965 оны 9-р сар - ЗХУ-ын Төв Хорооны Пленумаар аж үйлдвэрийн шинэчлэлийн үндсэн чиглэлийг батлах;
1979 он - эдийн засгийн механизмын шинэчлэл.
Нөхцөл:
эрчимтэй, өргөн хүрээтэй хөгжил;
бие даасан байдал;
өөрийгөө санхүүжүүлэх.
Хичээлийн үеэр
I. Зохион байгуулалтын мөч
Дагалдах хэрэгслийг шалгах;
Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох.
II. Мэдлэг шалгах
Хэвлэл мэдээллийн тест ашиглах SD-4 § 43
Оюутнуудын урд талын судалгаа.
Яагаад 1964-1985 он гэж? номенклатурын алтан үе гэж нэрлэдэг.
Энэ хугацаанд нийгэм-улс төрийн хөгжилд ямар шинэ онцлогууд гарч ирэв?
50-60-аад онд эдийн засгийн шинэчлэлийн ямар арга замыг санал болгосон бэ.
Хөдөө аж ахуй, хүнс, хөнгөн үйлдвэрийг нэн тэргүүнд хөгжүүлэх чиглэлийг хэрэгжүүлснээр эдийн засаг, нийгмийн салбарт ямар үр дагавар авчрах вэ?
Хрущевын хийсэн хөдөө аж ахуйн шинэчлэлийг үнэл. Түүний эерэг ба сөрөг талыг харуул. 50-иад оны хоёрдугаар хагаст гарсан сайжруулалтыг бид хэрхэн тайлбарлах вэ? 60-аад оны эхээр муудсан. хүн амыг хоол хүнсээр хангах уу? Энэ нь улс төрийн ямар шийдвэртэй холбоотой байсан бэ?
Хрущевын үед аж үйлдвэрийн хөгжилд ямар шинэ зүйл гарч ирэв?
Хрущевын эдийн засгийн шинэчлэлийн зөрчил, хязгаарлалт юу байсан бэ?
III. Шинэ материал сурах
Газар тариалангийн шинэчлэл 1965 он ба түүний үр дүн.
Аж үйлдвэрийн шинэчлэл: төлөвлөгөө, үр дүн.
Шинжлэх ухаан, техникийн дэвшил.
Нийгмийн улс төр.
(Багшийн түүх.)
Шинэчлэлийн зорилго:
1) төлөвлөлтийн нөхцлийг өөрчлөх, эдийн засгийн хөшүүргийг бэхжүүлэх;
2) одоо байгаа эдийн засгийн загварын уламжлалт сул талуудыг даван туулах:
хөрөнгийн хөрөнгө оруулалт болон дуусаагүй барилгын өсөлт;
зарагдаагүй бүтээгдэхүүний масс үйлдвэрлэл;
хөдөлмөрийн бүтээмжийн өсөлт ба илүү хурдан цалингийн өсөлтийн зөрүү;
цаасны үйлдвэрлэлийг нэмэгдүүлэх.
Асуудлын даалгавар. 1965-1984 онд ЗХУ-ын эдийн засаг ямар байсан бэ: хөгжил цэцэглэлт, хямрал эсвэл зогсонги байдал? Чи яагаад ингэж бодоов? Өөрийн үзэл бодлыг тайлбарла.
Шинэчлэлийн мөн чанар, үндсэн чиглэл.
Компьютерийн сурах бичгийн материалтай ажиллах: CD-4.
Хөдөө аж ахуйн салбарын шинэчлэлийн явц, үр дүн
Хэвлэл мэдээллийн сурах бичгийн видео дарааллыг судалж байхдаа оюутнуудад хөдөө аж ахуйн шинэчлэлийн үндсэн чиглэлийг дэвтэртээ бичихийг хүснэ.
1. Тосгоны нийгмийн асуудлыг шийдвэрлэх.
2. Хөдөлмөрлөх эдийн засгийн хөшүүргийг хэсэгчлэн ашиглах:
а) худалдан авах үнийн өсөлт;
б) 6 жилийн хугацаатай төрийн худалдан авах ажиллагааны хатуу төлөвлөгөө гаргах;
в) илүү борлуулсан бүтээгдэхүүний үндсэн үнэд 50 хувийн нэмэгдэл олгох;
г) хөдөө аж ахуй дахь хөрөнгө оруулалтыг нэмэгдүүлэх.
3. Хувийн тариалангийн хязгаарлалтыг хөнгөвчлөх.
Хөдөө аж ахуйд асар их хөрөнгө оруулалт хийсэн ч улсын болон колхозын үйлдвэрлэл ийм ашиг багатай байгаагийн шалтгаан юу вэ?
Өмнөх түүхэн туршлагыг (Зөвлөлтийн үеийг оруулаад) харгалзан хөдөө аж ахуйн үйлдвэрлэлийн ашиг орлогыг мэдэгдэхүйц нэмэгдүүлэх хөшүүргийг зааж өгнө үү.
Хөдөө аж ахуйг хөгжүүлэхэд асар их, байнга өсөн нэмэгдэж буй санхүүжилтийг үл харгалзан тус улсад хүнсний хомсдол жилээс жилд нэмэгдсээр байгааг юу гэж тайлбарлах вэ?
Эрх баригчид хүнсний хомсдолын асуудлыг хэрхэн шийдэх гэж оролдов?
Хрущев, Косыгин нарын шинэчлэлийг харьцуул. Ямар ижил төстэй байдлыг тодорхойлж болох вэ?
Аж үйлдвэрийн шинэчлэлийн явц, үр дүн
Аж үйлдвэрийн шинэчлэлийн асуудлыг авч үзэхдээ оюутнууд 1965 оны шинэчлэлийн дотоод зөрчилдөөнийг хайхад онцгой анхаарал хандуулах хэрэгтэй.
Үзэх явцад оюутнууд шинэчлэлийн үндсэн чиглэлийг бичихийг хүснэ.
төлөвлөлтийн нөхцөлийг өөрчлөх, эдийн засгийн хөшүүргийг нэмэгдүүлэх;
түүний чанарыг хангах шинэ шалгуур үзүүлэлтүүдийг нэвтрүүлэх;
үйлдвэрлэлийн хэмжээний хатуу стандартыг баримтлахын зэрэгцээ төлөвлөсөн үзүүлэлтүүдийн тоог хамгийн бага хэмжээнд хүртэл бууруулах;
Материаллаг урамшууллын сан, нийгэм-соёлын болон өдөр тутмын хөгжлийн сан (орон сууц, клуб, дотуур байр барих гэх мэт) гэсэн гурван санд хуваагдсан орлогын нэг хэсгийг аж ахуйн нэгжийн мэдэлд үлдээх зөвшөөрөл. өөрийгөө санхүүжүүлэх үйлдвэрлэлийн сан;
салбарын яамдаар дамжуулан үйлдвэрлэлийн менежментийг сэргээх;
улсын нэгдсэн төлөвлөлтийг орон нутгийн санаачлагатай хослуулах. Батлагдсан төлөвлөгөөг зохицуулах эрхийг аж ахуйн нэгжүүдэд өөрсдөө өгсөн.
(Даалгаврын биелэлтийг шалгах.)
Сурах бичгийн х.303-р схемтэй ажиллах. Даалгавар: Диаграммд дүн шинжилгээ хий. 1965-1985 онд улс орны хөгжлийн онцлог юу вэ? суулгахыг зөвшөөрдөг үү?
Эдийн засгийн хөгжлийн гол үзүүлэлтүүдийн жилийн дундаж өсөлтийн хувь, %
Цаашилбал, оюутнуудтай хийсэн ярианы үеэр 1965 оны эдийн засгийн шинэчлэл нурсан гол шалтгааныг тодорхойлж, "1965 оны эдийн засгийн шинэчлэлийн уналтын объектив ба субъектив шалтгаан" хүснэгтийг бөглөнө.
(Хүснэгтийг бөглөх)
Объектив шалтгаанууд |
Субьектив шалтгаанууд |
Хөгжлийн өргөн хүрээтэй суурь. Шинэчлэлийн үл нийцэл. Улс төрийн амьдрал дахь ардчиллын үйл явцыг нэгэн зэрэг хумихын зэрэгцээ шинэчлэл хийх оролдлого. Зах зээлийн харилцааны тухай дурьдсан ч социализмын эсрэг гэж зарлаж, онол, практикт нийт төлөвлөлт давамгайлж байв. |
Эдийн засгийн аппаратын дийлэнх нь Сталины үед бүрэлдэж, “шинэчлэлд тохирохгүй” командын удирдлагын аргыг ашигласан. |
Хүснэгтийг бөглөсний дараа оюутнууд улс орны эдийн засгийн өсөлтийн хурд буурах шалтгаан юу вэ гэсэн асуултад хариулдаг. Та алийг нь гол гэж үзэж байна вэ? Яагаад?
Шинжлэх ухаан, техникийн дэвшил.
70-аад оны эхээр барууны орнууд хөгжлийн ямар шатанд орсон бэ?
Аж үйлдвэрийн дараах нийгмийг дүрсэл.
ЗХУ-ын XXIV их хурал ГССҮТ-ийн талаар ямар байр суурьтай байна.
Шинжлэх ухаан техникийн дэвшлийн ололт социализмын давуу талуудтай хэрхэн уялдсан бэ?
Энэ үеийн эерэг хандлагыг онцлон тэмдэглэ.
70-80-аад онд ЗХУ ямар дутагдалтай байсан бэ?
80-аад он гэхэд нөхцөл байдал яагаад муудсан бэ? Үнэлгээний дүгнэлт гарга.
Нийгмийн бодлогын шинжилгээ.
Хэвлэл мэдээллийн сурах бичгийн видео дарааллыг үзсэний дараа оюутнууд дараах асуултуудад хариулахыг хүснэ.
70-аад оны Зөвлөлтийн хүмүүсийн амьдрал харьцангуй сайжирч байсныг нотлох.
Амьдрал сайжрах шалтгаан юу вэ?
80-аад он гэхэд нөхцөл байдал хэрхэн, яагаад өөрчлөгдсөн бэ?
Тэд яаж агуу гүрний дүр төрхийг хадгалж чадах вэ?
IV. Нэгтгэх.
Хэвлэл мэдээллийн сурах бичгийн туршилтын хяналтын материалд үндэслэн явуулсан
Асуудалтай ажлыг дуусгах.
В. Гэрийн даалгавар: § 44.
1) Тухайн сэдвийн хүрээнд зардлын бүртгэл, өөрийгөө хангах, өөрийгөө санхүүжүүлэх, өөрөө удирдах гэх мэт нэр томьёо агуулсан нэр томьёоны толь бичгийг бүрдүүлэх.
2) Сурах бичгийн 307-р хуудасны баримтад дүн шинжилгээ хийж, энэ талаархи асуултанд бичгээр хариулна уу.
VI. Хичээлийг дүгнэж байна.